آرام بند و تنظیمات آن برای درب استیل

آرام‌ بند چیست؟

آرام بند یک وسیله یا تجهیز یا یراق مکانیکی است جهت بستن درب به صورت خودکار. به شکلی که بعد از باز شدن درب توسط کاربر، به صورت خودکار بسته می شود. این وسیله به در و چهارچوب درب متصل می شود تا پس از باز شدن آن باعث بسته شدن آرام و تدریجی آن شود. در واقع آرام‌بند ابزاری است که برای محکم بسته نشدن درب و اطمینان از بسته شدن آن به کار می رود.

زیرا هیچ یک از ما دوست نداریم صدای ناهنجار محکم به هم خورده شدن درب را بشنویم و علاوه بر این بسته شدن درب با شدت زیاد ممکن است حادثه ساز و خطرناک باشد. همچنین وجود آرام‌بند روی درب بسته شدن آن را تضمین می کند. هدف اصلی این نوشته معرفی آرام‌بند و نحوه‌ی استفاده از آن و همچنین، تنظیم آرام‌بند برای درب استیل است.

به دلیل تنوع در درب ها طبعا آرام‌بند ها نیز انواع و اقسام مختلفی دارند. آرام‌بندها را می توان به سه دسته “آرام‌ بندهای فوقانی”، “آرام‌ بند های لولایی مخفی” و “آرام بند های کف‌گرد” تقسیم‌بندی کرد. ساز و کار اغلب آرام‌‌بند ها مشابه یکدیگر می باشد. از این قرار که هنگام باز شدن درب توسط کاربر، انرژی پتانسیل در آرام‌‌بند ذخیره شده و این انرژی را صرف بستن درب می‌کند. سرعت بستن‌ در و شدت آن بستگی به شیر های تنظیمی دارد که در آرام بند های مختلف تعبیه شده است. که به نسبت طراحی آرام‌بند ها از حالت های ساده تا پیچیده موجود است.

در این بخش شما را با تنظیم انواع آرام بند ها آشنا خواهیم کرد.

تنظیمات انواع آرام‌ بند

 

برای بسته شدن آرام تر درب باید پیچ تنظیم سرعت را در جهت عقربه های ساعت چرخاند و برای سریع تر شدن آن بلعکس پیچ تنظیم سرعت را در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخاند. آرام‌بند ها حاوی روغن هستند و در واقع خروج روغن از یک نازل با سرعت کم، باعث آرام باز شدن فنر آرام بند و در پی آن حرکت آرام درب می شود. بنابراین با تغییر دما در تابستان و زمستان گرانروی (ویسکوزیته) روغن هیدرولیک درون آرام بند تغییر می کند و اگر آرام‌بند به درستی تنظیم نشده باشد ممکن است در اثر گرم شدن روغن، نشتی اتفاق بیفتد.

جدا از این مسئله عملکرد بهتر آرام‌بند در فصل تابستان و زمستان نیازمند تنظیمات است. این تنظیم اصلاً کار سختی نیست، تنها کافی است پیچ تنظیم سرعت را سفت یا شل کنید. اما هیچ‌گاه پیچ تنظیم سرعت را بیش از دو بار بر خلاف جهت عقربه های ساعت نچرخانید، زیرا این کار باعث خارج شدن پیچ از جای اصلی خود و  نشت مایع داخلی آرام بند و آسیب دیدن دستگاه می‌شود.

برندهای مشهور آرام‌ بند در جهان

 

آرام‌‌‌بند NHN

آرام بند های سری 80 NHN با مکانیزم حرکت سه‌سرعته و دارای نیروی انتهایی، یکی از بهترین گزینه ها برای نصب بر روی درب ورودی دارای قفل برقی می باشند. این جک های آرام‌بند در سه مدل 85V ، 83V و 87V به ترتیب جهت نصب بر روی درب های 85 ، 120 و 140 کیلوگرمی ارائه می شوند. مزیت این آرام بند ها بدنه کوچک و نصب آسان و نکته‌ی منفی آنها وجود انواع غیر اصلی و تقلبی آن در بازار می باشد که باید با دقت و احتیاط اقدام به خرید آن نمود.

آرام بند NHN

آرام‌بند NHN

آرام‌‌بند Assa Abloy

جک آرام‌بند کینگ کره محصول شرکت Assa Abloy می باشد. نوع اصلی این آرام بند دو سرعته یکی از با کیفیت ترین آرام‌بندهای موجود در بازار کشورمان و مدت گارانتی آن یکسال می باشد. جک آرام‌بند کینگ از سایز 1 الی 5 موجود می باشد و باتوجه به اینکه سرعت دوم آن در 10 درجه پایانی شروع می شود می توان این جک آرام بند را بر روی انواع درب چوبی ، ضدسرقت و حتی درب وردی استنلس استیل ساختمان و … نصب کرد.

آرام بند Assa Abloy

آرام بند Assa Abloy

آرام‌بند درما آلمان Dorma-Ts68

شرکت درما آلمان یکی از اولین تولید کنندگان جک آرام بند و تجهیزات درب اتوماتیک در جهان می باشد. امروزه آرام‌بند های این شرکت در کارخانه آلمان و سنگاپور Dorma تولید می شوند و جک مدل Ts68 با قابلیت تنظیم از سایز EN2 الی EN4 امکان نصب بر روی انواع درب ورودی استنلس استیل، چوبی، آهنی و  … را دارا است. از مزیت های این آرام بند می توان به قدرت بالای جک ارام بند در کنار سایز کوچک آن اشاره نمود. آرام‌بند درما با گارانتی 2 ساله توسط بسیاری از فروشندگان معتبر در ایران ارائه می گردد.

آرام بندهای Dorma

آرام بندهای Dorma

آرام‌بند گزه آلمان GEZE-Ts1000

معمولا آرام‌ بند های سنگین و صنعتی GEZE در کشور آلمان و آرام بندهای خانگی آن در چین تولید می شوند. مدل Ts1000 یک جک آرام بند دو سرعته می باشد که در هر دو کشور آلمان و چین تولید می گردد. این جک آرام بند دارای تاییدیه‌ی نصب بر روی دربهای ضد حریق و آتش نشانی می باشد و نصب آن در فضاهای داخلی بر یک درب تا عرض 95 سانتیمتر و وزن 60 کیلوگرم  بلامانع می باشد. گزه آلمان یکی از معتبرترین برندهای تولید کننده جک ارام بند و اپراتور درب اتوماتیک شیشه ای می باشد و آرام بندهای آن با 2 سال گارانتی توسط بسیاری از فروشندگان معتبر و نمایندگی ها در کشورمان ارائه می گردند.

آرام بند geze

آرام‌ بند geze

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code