سازوکارهای درب استیل

از واژه تا ساخت درب استیل

 

درب استیل یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای طراحان و مهندسان برای ساختمان‌های مختلف است. زیبایی و نامیرا بودن در کنار هم، باعث محبوبیت آن شده است. در این نوشته قصد داریم  تاریخچه‌ی واژه‌ی “درب” را بررسی نماییم و با انواع سازوکارهای درب استیل آشنا شویم. در حقیقت از واژه تا ساخت درب استیل را مورد بررسی قرار می دهیم.

در، درب، باب یا دروازه به قطعاتی از جنس چوب یا فلز و معمولاً به شکل مستطیل گفته می شود. که به عنوان جداکننده‌ی دو فضا برای ورودی یک بخش، اتاق یا ساختمان به کار می رود. اندازه‌ی آنها معمولاً به اندازه‌ی قد انسان است. اما در مواردی کوچکتر و یا خیلی بزرگ‌تر هم وجود دارد. در، معمولاً مانع آمدن و رفتن کسی یا چیزی می شود. گاهی اوقات یک‌لنگه و گاهی اوقات نیز دولنگه ساخته می شود. باز و بسته‌شدن درب‌ها به وسیله‌ی لولا انجام می شود که به چهارچوب درب وصل می‌شوند.

مکانیسم باز شدن درب‌های لولایی

انواع در از نظر مکانیسم باز شدن به درب‌های لولایی، درب‌های کشویی یا ریلی، رول آپ و سکشنال می‌توان اشاره کرد. درها بسته به نیاز از متریال های مختلفی ساخته می‌شوند. قدیمی‌ترین درب‌ها درب‌های چوبی هستند که در نقاشی های قدیمی مقبره‌های فراعنه مصر باستان کشف شده‌اند. اما درهای چوبی تحت شرایط جوی مختلف ممکن است آسیب ببیند. مثلاً در هوای مرطوب ممکن است شکل و استحکام خود را از دست بدهند و آسیب جدی می‌بینند.

در مصر باستان با آب و هوای کاملاً خشک این مشکلات وجود نداشت. اما قاعدتاً در نقاط دیگر جهان درب‌ها باید از متریال های دیگر ساخته می شدند. همچنین این درب‌ها اصلا در برابر آتش‌سوزی مقاوم نیستند. بنابراین بشر به سمت درب های فلزی روی آورد. اولین درب فلزی ساخته شده درب فولادی بود. امروزه نیز از درب های فولادی برای مکان‌های مختلف استفاده می‌شود. اما این درب‌ها مانند درب‌های قدیمی زمخت و صنعتی نیستند.

بلکه برای استفاده در ساختمان‌های مسکونی و تجاری و اداری، درب استنلس استیل متولد شد. درب استیل در شکل‌ها و سبک‌های مختلف ساخته می‌شود که همه‌ی آن‌ها درکنار دربر داشتن مقاومت و نامیرایی، زیبا و شکیل هستند. همین زیبایی خیره‌کننده‌ی درب استیل باع شده است در مکان های مختلفی از آن استفاده شود. همچون درب استیل ویلا، درب استیل ورودی، درب استیل پارکینگ، درب استیل لابی، درب استیل داخلی و موارد دیگر. در ادامه با سازوکارهای درب استیل و جزییات آن بیشتر آشنا می شویم.

سبک‌های مختلف درب از نظر سازوکار

درب لولایی

بیشتر درب‌ها در امتدادی یک طرفه قرار گرفتند، تا فقط در یک جهت اجازه باز شدن درب از درگاه را فراهم کنند. در این گونه درب‌ها معمولا محور چرخش عمودی است. اما در برخی از درب‌های گاراژ لولایی ممکن است محور چرخش به صورت افقی در بالای درب وجود داشته باشد.

برخی لولاهای خاص وجود دارند که امکان چرخش در به دو طرف را می‌دهند و ما می توانیم درب‌های بادبزنی یا دوطرفه را بسازیم. درب‌های بادبزنی معمولا برای اتاق‌های عمل یا بخش‌های دیگر بیمارستان‌ها ساخته می‌شود.

درب کشویی (ریلی)

درب‌های کشویی این امکان را دارند که در امتداد مسیر ها به جای باز و بسته شدن به طرفین کشیده شوند. این درب‌ها اغلب در فضاهایی که محدودتر هستند به کار می روند. چون درب‌های لولایی برای باز و بسته‌شدن فضای زیادی را اشغال می‌کنند. فرض کنید درب پارکینگ شما به جای لولایی بودن، کشویی باشد. در این صورت شما می توانید ماشین خود را تا نزدیکی در جلو بیاورید و پارک کنید، و برای باز کردن درب نیز مشکلی نداشته باشید. اما برای ساخت این درب باید به عرض ساختمان توجه نمود. چرا که دیوار ساختمان شما باید بیش از دو برابر عرض درب، پهنا داشته باشد تا بتوانید درب کشویی را به ساختمان خود اضافه کنید.

درب های کشویی “بای‌پس (bypass doors)” معمولاً از دو یا چند بخش تشکیل شده اند. این درب‌ها می توانند به هر دو جهت در یک امتداد کشیده شوند و از یکدیگر عبور کنند. این درب‌ها معمولاً در کمدها استفاده می شوند. در ساخت درب‌های بای‌پس، باید به این موضوع توجه داشت تا بخش‌های مختلف کمی همپوشانی داشته باشند، تا هنگام باز و بسته‌شدن، شکاف قابل توجهی بین آنها ایجاد نشود.

از درب‌های کشویی پرمصرف در منازل، می توان به درب‌های شیشه‌ای، آلومینیومی و توری های آلومینیومی کشویی اشاره کرد. این درب‌ها معمولاً برای ورود به فضای حیاط، حیاط خلوت یا تراس مورد استفاده قرار می گیرند و از محبوبیت خاصی برخوردار هستند.

درب چرخشی

یکی دیگر از سازوکارهای درب استیل، درب‌های چرخشی یا درب‌های گردان، دارای چندین بال یا برگ هستند که به یک شفت مرکزی متصل هستند و در یک محور عمودی می چرخند. درب گردان اجازه می‌دهد تا افراد بدون هرگونه برخوردی از هر دو طرف درب عبور کنند. این درب‌ها معمولاً در ورودی ساختمان‌های پر رفت و آمد نصب می‌شوند. مانند هتل‌ها، ساختمان‌های تجاری مهم و برخی برج‌ها.

این درب‌ها که به درب ریوالوینگ و درب چرخشی نیز معروف  هستند، در سال های ۱۹۶۰ در آمریکا به وجود آمدند. این‌گونه درب به دو صورت دستی و اتوماتیک قابل تولید است. البته مورد اتوماتیک آن در گذشته مانند پله برقی بود، که در ابتدای گسترده شدن در جوامع، افراد زیادی از استفاده از آن‌ها واهمه داشتند، اما به علت خاص و ویژه بودن و سهولت در استفاده، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفت.

این‌گونه درب‌ها در ایران در سطح گسترده ای مورد مصرف قرار نگرفته است و اگر در ساختمانی استفاده شود می تواند آن ساختمان را خاص و جالب جلوه دهد. امروزه به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی سیستم‌های به‌روز و بسیار ایمنی برای اتوماسیون این گونه درب‌ها به کار می رود و هیچ‌گونه نگرانی جهت گیرکردن افراد درون آن ها وجود نخواهد داشت.

درب اتوماتیک

دربهای باز شونده‌ی خودکار یا اتوماتیک از طریق نیروی الکتریسیته، فنر و یا هر دو باز و بسته می شوند. روش‌های بسیار متفاوتی وجود دارد که می‌توان از آن جهت باز و بسته کردن درب‌های اتوماتیک استفاده کرد؛ مثلاً سنسورهایی که رفت و آمد را تشخیص دهند.

سنسور های متداول مربوط به درب های اتوماتیک عبارتند از؛ سنسور فشار، سنسور پرتوهای مادون قرمز و سنسورهای موجی.

در مورد سنسورهای فشار، مثلاً کفپوش مقابل درب، فشار وزن شخصی که روی آن ایستاده است را تشخیص داده و نسبت به آن واکنش نشان می دهد. در سنسورهای نوری از سنسور پرتوهای مادون قرمز استفاده می شود. اگر کسی یا چیزی مسیر آن را مسدود کنند سنسور، شخص مقابل درب را تشخیص داده و درب باز می شود.

سنسورهای موجی بر اساس امواج رادیویی یا مادون قرمز ساخته شده‌اند. در این روش توسط یک دستگاه کنترل از راه دور که قابل حمل نیز می باشد، درب اتوماتیک باز خواهد شد. این مورد امروزه در همه درب‌های پارکینگ منازل استفاده می شود. سوئیچ یا دستگاه کنترل از راه دور به صورت دستی با فشردن یک دکمه کار می کند.

درب‌های اتوماتیک در جهت‌های مختلفی حرکت می کنند و در مدل های بسیار متنوعی ساخته می شوند. تنوع مدل‌های آنها به نوع متریال کاربردی و تکنولوژی تولید برمی‌گردد. مهمترین درب‌های اتوماتیک و متحرکی که ما با آنها سروکار داریم، درب‌های اتوماتیک پارکینگ منازل خودمان است. و امروزه در بسیاری از فروشگاه‌ها، بانک‌ها، مراکز خدماتی، کلینیک‌ها، بیمارستان ها و بسیاری از مکان‌های دیگر از درب‌های اتوماتیک استفاده می شود.

درب اتوماتیک بر اساس سه سازوکار مختلف مکانیکی، هیدرولیکی و پنوماتیکی کار می‌کند. در ساز و کار مکانیکی، درب اتوماتیک توسط گیربکس و چرخ دنده حرکت می کند، در سازوکارهای هیدرولیکی بر اساس تغییرات فشار سیال و در سازوکار پنوماتیکی، بر اساس فشار گاز کار می کند.

باید گفت امروزه درب‌های اتوماتیکی که با تکنولوژی هیدرولیکی و پنوماتیکی کار می کنند اصلاً متداول نیستند و جای خود را به انواع درب اتوماتیک برقی داده‌اند.

درب‌های سرعت بالا

از دیگر سازوکارهای درب استیل میتوان به درب های سرعت بالا اشاره نمود. درب های پرسرعت درب‌های بسیار سریعی هستند که سرعت آنها تا حداکثر ۴ متر بر ثانیه می رسد. و عمدتاً در بخش‌های صنعتی و اتاق‌های تمیز در صنایع دارویی، بهداشتی، آزمایشگاهی و بخش‌های بیمارستانی استفاده می شوند. زیرا در این مکان‌ها سرعت یک درب، روی کنترل دما و فشار آن بخش و جلوگیری از ورود هوای ناپاک تاثیر دارد.

در اتاق تمیز برای درب‌ها از قاب‌های استیل ضد زنگ استفاده می شوند، که سطوح صاف و بدون لبه‌های بیرون زده‌ای داشته باشند. به دلیل این‌که بتوان به راحتی آنها را تمیز کرد و از نشستن و رسوب ذرات تا حد زیادی جلوگیری کرد. زیرا استنلس استیل فلزی است که به راحتی تمیز می‌شود و قابلیت کشت میکروب و باکتری روی آن وجود ندارد.

درب سکشنال

درب‌های سکشنال معمولاً از سه تا هشت صفحه تشکیل می‌شوند و در ورودی کاراژها و پارکینگ‌ها، به سمت بالا جمع می‌شوند. تفاوت درب‌های سکشنال با درب‌های بالارونده‌ی یک تکه، این است که مدل‌های سکشنال فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند؛ هم در هنگام بسته شدن و هم در مورد فضای اشغال‌شده در سقف. برای بازشدن درهای سکشنال نیازی به فضای خارج از پارکینگ نیست.

در مواردی ممکن است یک وسیله‌ی نقلیه قبل از باز کردن درب پارکینگ بسیار نزدیک پارکینگ باشد. اگر درب شما سکشنال باشد به راحتی می توانید آن را باز کنید اما اگر درب شما بالارونده‌ی یک تکه باشد درب هنگام باز شدن به وسیله‌ی نقلیه برخورد می کند.

تفاوت دیگر این است که هر پنل درب سکشنال به صورت جداگانه با مسیر باز و بسته شدن اتصال دارد. و در مقایسه با درب‌های یکپارچه‌ی بالارونده که فقط چند اتصال با مسیر در کل پنل دارند، قابلیت اطمینان و استحکام بیشتری دارند. پنل‌های این درب‌ها می‌توانند از از مواد مختلفی ساخته شوند. اما فولاد، آلومینیوم، چوب، مس، شیشه و پلی اتیلن محبوب ترین و کاربردی‌ترین مواد برای تولید پنل‌ها هستند.

در کل از نکات مثبت استفاده از دربهای سکشنال برای پارکینگ، می‌توان به اشغال فضای کم در سقف پارکینگ، دسترسی سریع تر و ایمن تر به پارکینگ، صدای خیلی کمتر نسبت به درب‌های کرکره‌ای و امکان تعداد تردد بیشتر در روز اشاره کرد.

سازوکارهای درب استیل

 

می توان با هر کدام از سازوکارهای درب استیل، این محصول را تولید نمود. هر یک از درب‌های لولایی، کشویی، چرخشی، اتوماتیک، سرعت بالا و سکشنال می‌توانند از متریال فولاد ضد زنگ ساخته شوند. درب استیل لولایی معمولا در بسیاری از ساختمان‌ها به کار می‌رود و بسیار عمومی است. درب استیل کشویی یا ریلی برای پارکینگ ساختمان‌هایی با عرض زیاد بسیار مناسب است و باعث استفاده‌ی مطلوب از فضا می‌شود. درب استیل را می‌توان در فضاهای تجاری و هتل ها به صورت درب چرخشی ساخت. امکان اتوماتیک ساختن درب استیل به سادگی فراهم می‌شود. در بیمارستان‌ها و کلین روم ها می‌توان از درب استیل با کیفیت به عنوان درب‌های بادبزنی و سرعت بالا استفاده کرد. و در نهایت در درب‌های سکشنال می‌توان از ورق استیل بهره برد.

برای مشاوره در امور طراحی، ساخت و نصب درب استیل و آشنایی بیشتر با هریک از این سازوکارهای درب استیل ، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *