روف‌گاردن‌ها؛ پناهی برای روزهای خاکستری شهری!

روف گاردن ها

بعد از ظهر یک روز تعطیل، وقت آزاد، کتابی برای خواندن، اما کجا باید ساعتی برای آرامش یافت؟ خصوصا در خانه‌های مکعب مستطیل بدون حس و حال… . تا به حال به آرامش در ارتفاع فکر کرده‌اید؟ داشتن باغی سر سبز و پر از چمن در ارتفاعات شهر، مشرف به همه‌ی ساختمان‌های اطراف. امروزه خیلی از ساختمان ها از فضای تقریبا بی استفاده‎‌ی پشت بام استفاده‌ی بهینه می‌کنند و این مکان بی شکل و بی احساس را به مکانی سبز و زیبا برای صبح و بعدازظهر روزهای تعطیل می‌کنند.

روف گاردن

10 مزیت مهم روف‌گاردن‌ها

1. باغچه های مسکونی (روف‌گاردن‌ها) ارزش های خاص بنا را افزایش می دهند.

فرض کنید ساختمانی بلند دارید با یک بام بسیار ساده و عادی، اگر در بام آن یک باغ بسازید چقدر به ارزش آن اضافه می‌شود؟ بام‌های ساختمان ها معمولا فاقد هر نوع زیبایی هستند، سطحی آسفالتی یا موزاییکی، دریغ از هرگونه خلاقیت! اما فرض کنید آن را به یک باغچه ی زیبا تبدیل کنید، از گیاهان زیبا و سرسبز در آن استفاده کنید، یک باربیکیو در گوشه ی بام بگذارید و یک دست مبلمان در آن بچینید! حالا دیگر ارزش ساختمان شما چندین برابر شده است! به علاوه خودتان نیز روحیه‌ای مثال زدنی پیدا کرده اید.

2. روف گاردن به بام شما زندگی می‌بخشد.

بام هایی که روف گاردن در آنها کار  شده است در برابر شرایط خارجی دوام بهتری دارند. در واقع روف گاردن به نوعی از سطح بیرونی سقف شما حفاظت می‌کند. یکی از مزایای بزرگ باغهای پشت بام ، باغهای عمودی و سقفهای سبز این است که با محافظت از پوشش سقف زیرین ، عمر سطح بیرونی سقف موجود را تا 200٪ افزایش می دهد. یک سقف سبز از سطح بیرونی سقف در برابر شرایط اقلیمی و آسیب ها محافظت می کند و از این طریق طول عمر مفید سقف را به شدت افزایش می دهد.

3. محاسبات اعتبار مالیاتی بر بام‌های سبز، آیا داشتن روف گاردن به نفع ماست؟

اخیراً شهر نیویورک با تصویب آیین نامه ای در شهر تصویب کرد که به صاحبان ساختمان‌هایی که 50 درصد از فضای بام خود را با یک سقف سبز جایگزین کرده اند، با یک سال اعتبار مالیات بر دارایی تا 100000 دلار پوشش می دهد و در واقع به آنها پاداش می دهد. پر واضح است که داشتن روف گاردن هم به زیبایی شهر اضافه می‌کند و هم باعث افزودن اکسیژن به هوای ناخالص و آلوده‌ی شهر می‌شود. اعتبار این رقم برابر با 4.50 دلار در هر فوت مربع مساحت سقف که با پوشش گیاهی کاشته شده است ، یا تقریباً 25 درصد از هزینه های معمولی مربوط به مواد ، کار ، نصب و طراحی سقف سبز است. شهرداری ها و سایر سازمان های دولتی در بسیاری از کشور ها از مشوق های مختلفی برای ترغیب مردم به داشتن روف گاردن استفاده می کنند.

روف گاردن 3

4. حفاظت در برابر گرما و سرما

ساختمانهایی که دارای باغ های پشت بامی (باغ‌بام یا روف‌گاردن) هستند در زمستان 30٪ گرمای کمتری از دست می دهند، در تابستان خنک تر هستند و طول سال عایق صدا هستند. بام های سبز می توانند با کمک به کاهش هزینه های سرمایش ، صرفه جویی در سوخت ، مقاومت حرارتی مونتاژ سقف را در طول سال ، به ویژه در ماه های تابستان بهبود بخشند. میزان سر و صدا از پشت بام های سبز گسترده نسبت به بام معمولی تا 3 دسی بل کمتر است و برخی از این بام ها عایق بودن صوتی را تا 8 دسی بل بهبود می بخشند.

5.مدیریت سیلاب های منطقه

بام های سبز تا 75 درصد از آب باران را جذب می کنند، بنابراین رواناب را به طرز چشمگیری کاهش می دهد و خطر بروز سیل شهری را کاهش می دهد. بسته به نوع طراحی باغ سقف، یک بام سبز به طور معمول می تواند طوفان و سیلاب را تا 50 تا 90٪ را کاهش دهد. علاوه بر این ، میزان اوج جریان تا حد زیادی کاهش می یابد و مدت زمان اوج تا 4 ساعت به تاخیر می افتد و تأثیر آن بر سیستم های فاضلاب موجود به حداقل می رسد.

6.مزایای اجتماعی

کاشت باغچه ، هم در سطح زمین و هم در آسمان ، نه تنها فضاهای بسیار خوبی برای استراحت و لذت بردن فراهم می کند ، بلکه بسیار چشمگیر به نظر می رسد و می‌تواند خاص بودن و اعتبار ساختمان شما را به مراتب بالا ببرد. همه می‌خواهند چنین فضای زیبا و خیره‌کننده‌ای را از نزدیک ببینند و لمس کنند.

7.تصفیه‌ی هوا و کیفیت بخشیدن به آن

گیاهان اکسیژن تولید می کنند و دی اکسید کربن را از هوا خارج می کنند. آنها همچنین 85٪ از ذرات موجود در هوا را روی سطح برگهای خود به دام می اندازند. گیاهان، خاک و هوای به دام افتاده در خاک، عایق های آکوستیک خوبی نیز هستند.

8.تغییر میزان دمای هوای منطقه

شهرهای ساخته شده از بتن و بسیاری از مصالح دیگر، گرما را حفظ کرده و “جزایر گرمای شهری” را ایجاد می کنند و به اندازه 10F گرمتر از حومه اطراف می‌شوند. گیاهان از طریق تعرق، هوا را به طور مستقیم خنک می کنند و می توانند دمای تابش سطح را تا تابستان 75 درجه کاهش دهند و بدین طریق در خنک کردن هوای شهر سهمی داشته باشند.

زیست بوم

9.روف‌گاردن ها زیست‌بوم های بیشتر و جدید تر برای حیوانات می‌سازند!

باغ های پشت بام ، هنگامی که با گیاهان بومی کاشته شده اند ، می توانند زیستگاههای مهمی برای پرندگان بومی و جمعیت حشرات فراهم کنند. سقف های سبز تنوع زیستی را ایجاد می کنند و می‌تواند در این شلوغی و آلودگی بسیار زیاد که حیوانات را از شهر فراری می‌دهد، آن‌ها را دوباره جذب کند.

10. ذهن و زندگی شما را آرام می‌کنند!

همانطور که در ابتدا توضیح دادیم روف‌گاردن ها قابلیت زندگی بخشیدن به بنای شما را دارند و به شما محیط سبز اختصاصی خودتان را می بخشند. این بام ها بسیار زیبا هستند و هم می‌توانند محلی برای آرامش در روزهای تعطیل باشند و هم می‌توانند محلی برای برگزاری جشن‌ها و مراسم‌‌های شما در بلندای آسمان باشند.

روف‌گاردن را ساختیم، چطور آن‌را تجهیز کنیم؟

برای چیدمان وسایل در روف گاردن نیاز به دقت فراوانی دارید، نمی‌توان مبل‌های پارچه‌ای را برای طولانی مدت در پشت بام، حتی با وجود سایه‌بان رها کرد. این مبلمان دیر یا زود آسیب می‌بیند و شما باید به فکر گزینه‌ی دیگری باشید. بهترین مبلمان‌های فضای خارجی مبلمان فلزی است. زیرا قابل شستشو است و زیر آفتاب و باد و باران آسیب نمی بیند.

البته مبلمان های آهنی دیر یا زود در اثر رطوبت دچار خوردگی و زنگ زدگی می‌شوند. پس بهترین متریال برای مبلمان فضای خارجی خانه مثل حیاط یا روف‌گاردن، آلیاژ استنلس استیل می‌باشد. چرا که این ماده تحت هیچ شرایطی دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی‌شود. رامند دکور سازنده‌ی انواع مبلمان و میزنهار خوری و دیگر لوازم استنلس استیل است و می‌توانید محصولات آن‌را در صفحه‌ی محصولات سایت مشاهده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code