نگهداری و نظافت استنلس استیل

نگهداری و نظافت استنلس استیل

خوشبختانه به دلیل خاصیت مطلوب ضد خوردگی استنلس استیل، برای حفظ ظاهر و دوام آن نیاز به نگهداری خیلی خاصی نیست اما به هر حال برای تدوام این مقاومت و زیبایی روش‌هایی برای نگه‌داری و تمیز کردن آن نیاز است.

زیبایی و خیره‌کنندگی متریال استنلس استیل بر کسی پوشیده نیست، اما پرواضح است که این زیبایی، به‌خصوص در مورد درب استیل وقتی نمود پیدا می‌کند که سطح براق و زیبای استنلس استیل تمیز باشد. زیرا اثر انگشت روی این متریال (در صورت براق بودن) باقی می‌ماند. اما در موارد استنلس استیل خش‌دار نیز نظافت سطوح به زیبایی و خیره‌کنندگی آن اضافه می‌کند. پس باما همراه باشید تا گام به گام راجع به نظافت استیل بیشتر بدانیم.

تمیز کردن در ابتدای کار

در ابتدا برای جابه‌جایی محصولات ساخته شده از استیل باید از روکشی پلی اتیلنی استفاده کرد تا مانع از ایجاد خط و خش روی سطح استیل شود. و این روکش‌ها باید بلافاصله پس از نصب قطعات استیل در پروژه‌های مورد نظر از سطح آن جدا شوند، چرا که ممکن است چسب آنها مشکلاتی را به‌وجود آورد.

یکی از مشکلات شایع در صدمه دیدن به ظاهر متریال استیل در صنایع ساختمان، ترشحات سیمان و دوغاب بنایی روی آن‌هاست، این مواد را می‌توان با محلول رقیق اسید فسفریک تمیز نمود و در نهایت با آب سبک آب‌کشی کرد. استفاده از آب جوش برای نظافت استیل مطلوب نیست زیرا ممکن است ردی بر روی استیل باقی بگذارد.

عدم استفاده از محلول اسید هیدروکلریک

البته مراقب باشید که هیچ‌گاه از محلول اسید هیدروکلریک حتی رقیق‌شده‌ی آن و برخی مواد  پاک کننده‌ی سیمان و دوغاب موجود در بازار روی سطح استنلس استیل استفاده نکنید، زیرا این مواد به متریال استیل آسیب وارد می‌کنند و معمولا بسیاری از سازندگان ساختمان از میزان خطرناک بودن این اسید برای سطوح استنلس استیل آگاه نمی‌باشند. برای آشنایی با موادی که برای استنلس استیل مضر هستند به مقاله‌ی استنلس استیل چیست مراجعه کنید.

ذرات فلزی باقی‌مانده از ابزار، رزوه‌ی لوله و یا حاصل از تماس با فلزات ساختمانی باید بلافاصله حذف شوند. چرا که ذرات آهنی که هنگام جوشکاری، برشکاری، سوراخکاری و … به‌وجود می‌آیند، به سرعت زنگ می‌زنند و علاوه بر اینکه خودشان دچار خوردگی می‌شوند در صورت حضور در کنار استنلس استیل که خود خاصیت خودترمیمی خوبی دارد آن‌را نیز دچار خوردگی موضعی یا حفره‌ای می‌کنند. این آلودگی ها را در مراحل اولیه می‌توان به صورت دستی با ابرهای نایلونی آشپزخانه تمیز کرد اما در مراحل پیشرفته‌تر باید از مواد تمیزکننده‌ی استاندارد حاوی فسفریک اسید استفاده کرد.

در صورت بروز خوردگی حفره‌ای یا موضعی چه باید کرد؟

در صورت بروز خوردگی حفره‌ای یا موضعی بسته به شدت آن باید از روش اسیدشویی یا ترمیم مکانیکی جهت ترمیم سطح استیل استفاده نمود. همچنین می‌توان از مواد اسید شویی خمیری جهت برطرف نمودن خوردگی‌های حفره‌ای در محل نیز استفاده کرد. البته هنگام استفاده از این روش‌ها نباید به‌کار گیری نکات ایمنی و حفظ محیط زیست را از یاد برد. اسیدشویی همزمان با بازیابی مقاومت سطح در برابر خوردگی باعث تغییر ظاهر استیل می‌گردد. برای بازگرداندن ظاهر اولیه می‌توان از روش‌های شیمیایی و مکانیکی مختلفی استفاده کرد.

بنابراین بهتر است که قطعات استنلس استیل از ابتدا در برابر هرگونه آلودگی محافظت شود و یا پس از عملیاتی که باعث آلودگی می‌شود نصب شوند.

حفظ، نگهداری و پاکیزگی استیل (نظافت استیل)

در کاربردهای خارج ساختمان، مانند نما یا محل آب‌چکان‌ها، سطح استنلس استیل باید از مواد یا ذرات باقی‌مانده توسط آب شسته و پاک گردند. به‌خصوص در مکان‌های صنعتی که کلرایدها یا اکسیدهای گوگرد و دیگر ذرات شیمیایی در هوا موجود است، پاک نمودن سطح استیل باید با دقت بیشتری انجام گردد، در غیر این‌صورت همین ذرات آلوده در هوا که روی سطح استیل می‌نشینند می‌توانند به راحتی باعث خوردگی موضعی شوند.

یکی از مشکلات همیشگی برجای ماندن اثر انگشت بر روی سطح استنلس استیل است. می‌توان سطوح بسیار متنوعی با استنلس استیل ساخت که مناسب مکان‌های عمومی و پر ازدحام باشد. انتخاب مناسب سطوح استیل که نسبت به اثر انگشت حساسیت کمتری داشته باشند، می‌تواند هزینه و زحمت نگهداری استیل در طول عمر مفید آن را کاهش دهد.

سطوح استنلس استیل خش‌دار که در طراحی‌ها بسیار پرطرفدار است، ممکن است اثر انگشت را بلافاصله پس از نصب نشان دهد اما پس از چندبار پاک کردن اولیه، این اثر به طور محسوسی روی این سطوح کاهش می‌یابد.

از چه نوع پاک‌کننده‌ای استفاده کنیم؟

برای تمیز کردن اثر انگشت یا جای چسب و از این قبیل اثرات از روی سطوح استیل، معمولا آب و صابون یا محلول‌های پاک‌کننده‌ی رقیق کافی و مناسب است. هم‌چنین پاک‌کننده‌های استانداردی که به‌صورت اسپری در بازار موجود است می‌توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند و سطحی صاف و شفاف بر روی استیل ایجاد کنند.

این محصولات علاوه بر از بین بردن اثر انگشت شرایطی را روی سطح استیل ایجاد می‌کنند که در آینده کمتر در معرض باقی‌ماندن اثرات انگشت قرار گیرند. سطوح آینه‌ای استیل نیز با شیشه‌پاک کن قابل تمیز کردن هستند. البته باید دقت نمود که هیچ کدام از این پاک کننده‌ها حاوی کلرید نباشند.

برای لکه‌های زنگ‌زده‌ی مقاوم تر می‌توان از تمیزکننده‌های کرم شکل خانگی بهره برد، از این‌گونه مواد می‌توان برای تمیز کردن لکه‌های آب و نیز قسمت‌های بی‌رنگ شده نیز استفاده کرد. برای شستشو بهتر است از آب مقطر استفاده کرد. یکی دیگر از نکات بسیار مهم راجع به تمیز کردن سطح استیل با دستمال و پولیش کردن این است که باید از به‌کار بردن نیروی مضاعف اجتناب کرد، زیرا ممکن است این کار باعث ایجاد خط و خطوط ناخواسته روی سطح استیل شود.

لکه‌های قوی چربی و روغن

لکه‌های قوی چربی و روغن عموما با مواد الکلی دارای ساختار متیلیک الکل‌های ایزوپروپیل و یا سایر حلال‌ها همچون استون قابل پاک‌شدن می‌باشند. این‌گونه مواد هیچ خطری برای سطوح استنلس استیل ندارند.

رنگ و گرافیت

برای پاک کردن این‌گونه آلودگی‌ها می‌توان از مواد استاندارد حاوی الکلاین و یا حلال‌های پاک‌کننده‌ی رنگ استفاده نمود و به هیچ وجه از وسایل سخت و تیز مانند چاقو که باعث خط خوردگی احتمالی سطح زیرین استیل می‌گردد استفاده نگردد.

سطوحی که به شدت آسیب دیده باشند را می‌توان با پولیش‌های فلزی مشابه آن دسته که برای قطعه‌های آب‌کاری شده با کروم به‌کار می‌روند ترمیم کرد. هم‌چنین می‌توان از پولیش‌هایی که برای ترمیم سطح ماشین استفاده می‌شود استفاده کرد.

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code